Пам'ятники Виноградова

Погруддя  Бели Бартока
Із містом  над Тисою пов’язані долі багатьох знаменитостей, передусім митців. У 1889 – 1892 роках тут  проживав відомий угорський композитор, піаніст і музикознавець-фолклористт Бела Барток (1881 – 1945). Саме у Виноградові відбувся перший виступ майбутньої знаменитості – першого травня 1892 року обдарований хлопчик виступив на благодійному концерті у приміщення комітатської управи, де виконав власний твір «Течія Дунаю». Потім були Австрія, Німеччина, Іспанія, Франція, Швейцарія, Італія, Великобританія, США… Опісля композитор написав такі шедеври, як опера»Палац герцога Синя Борода», балети «Дерев’яний принц» та «Чудесний мандарин»… Однак саме Севлюш став тим містом, звідки почалося визнання Бартока як усесвітньо відомого маестро. Зв’язків із Закарпаттям композитор не поривав і пізніше: відомо, що 1 20 роках минулого століття він виступав в Ужгороді, де виконав твори Людвіга ван Бетховена, Фредеріка Шопена, Ференца Ліста. Пам’ять про митця у Виноградові свято бережуть: у 1982 році з нагоди 90-річчя першого концерту майбутнього композитора та музиканта його іменем названа  вулиця у Виноградові, у 1988 році відкрито кімнату-музей, у 1989 році створено культурне товариство ім. Бели Бартока, ім’я Бели Бартока присвоєно Виноградівській дитячій школі мистецтв (1991), у 1999 році у скверику міської ЗОШ № 3 встановлено погруддя видатного композитора, 2013-го вдруге встановлена  меморіальна дошка (автор М.Ігнатик) на фасаді будинку, де свого часу жив юний Бела Барток з матір’ю та сестрою. 

За матеріалами статті:
Виноградів сакральний та мистецький [Текст]// Карпати. – 2007. - №7-8. С.99.

Читайте також:

Пам’ятник Б. Хмельницькому

Пам’ятник видатному українському полководцю і державному діячу гетьману Богдану Хмельницькому відкрито в 1954 році в місті Виноградів, у скверику по вулиці Копанській. Пам’ятник споруджено на честь 300 річчя возз’єднання України з Росією.
Довідка: 
Варваринець М. Дороги красных следопытов. – Ужгород: Карпаты,1984, с. 111.

Читайте також:
Пам’ятник велосипеду
Пам’ятники велосипеду можна знайти повсюди: Тбілісі, Рига, Київ, Сімферополь… є він і в місті Виноградів, створений студентами Ужгородського художнього інституту ім. А. Ерделі (Василь Криванич, Степан Руснак).
Два металеві велосипеди (дитячий та дорослий) втановлені навпроти колишнього кінотеатру «Промінь» в 2013 р. Ретро колеса та клаксон від минулого, сучасними ж є фара та спиці коліс, деякі з яких покручені та зрощені, бо в дорозі всяке може статись, і велосипедисти про це знають добре. Поруч встановлено спіралеподібне пристосування для сучасних велосипедів, дуже доречно, адже велосипед досить поширений тут вид транспорту.
                                                     Валентина Горнецкі
Пам’ятник жертвам нацистських таборів




Встановлений 5 липня 2014 р., в одному зі сквериків міста Виноградів. Автор скульптури Колодко, створив цікавий пам’ятник, що несе в собі символічний зміст. Червона гранітна скеля – спокійне та непорушне існування міста до початку Другої Світової війни. Трагедія що сталась, показана через чорну гранітну брилу, яка пересікає скелю (В кінці травня 1944 року, трьома ешелонами з вокзалу Севлюша, було вивезено 9840 євреїв, з яких 95% загинуло). Об’єднує їх  бронзове коло з написами на українській, угорській та русинській, а також івриті. Це рядки з вірша угорського поета Атілли Йожефа «…за минуле треба покаятися, аби мати майбутнє!». На вершині пам’ятника є чаша, біля якої стояла пташка, що згодом зникла, мала символізувати життя.
       Валентина Горнецкі 




Пам’ятник виноробу
Виноробський край не може обійтись без відповідного символу, впізнаваного багатьма. На Виноградівщині ним став винороб, в народі знаний як Мішко-бачі. Одягнений в угорський костюм, в додачу з фартушком, він видавлює на давньому пресі виноград, з якого в майбутньому вийде «напій богів». Використано спеціальне покриття для міді, щоб памятка візуально постарішала, наче виготовлена ще у древньому Севлюші. Інтерактивна скульптура дає кожному можливість «допомогти» виноробові витискати вино.
   Особливістю її є те, що на пам’ятці можна знайти зображення давнього герба міста – три листки винограду і три грона з одного центру.
   Скульптура встановлена на день міста Виноградів, біля Римо-католицького костелу Вознесіння і це не просто так. Часто в середньовічній іконографії Христа зображували біля винного пресу. Про це ж є у висловлюваннях одного з отців Церкви – Августина Блаженного, який прирівняв Ісуса до виноградного грона, покладеного під прес, а сік, який витікає з під преса – є гнів Господній. Отак поєднались історія, традиції та релігія.
Валентина Горнецкі
Читайте також:

  • Копча, Ю. Подарунок місту [Текст]: [про відкриття пам’ятника виноробу] / Юрій Копча // Новини Виноградівщини. – 2011. – 3 вересня. – С.2.
  • Наприкінці серпня у Виноградові встановлять пам’ятну скульптуру виноробу [Текст] / за матеріалами Мукачево. net // Новини Виноградівщини. – 2011. – 16 липня.  
  • Визначні пам’ятки Виноградівщини [Текст]: інформаційне, краєзнавче видання / уклад. Марушка М. В.; відпов. за вип. К. Г. Вашкеба. – Виноградів, 2012. – С. 19.
Капличка францисканців
  
Францисканці, або мінорити (лат. minor – «малий», «менший брат») – члени римо-католицького ордену Жебраків, заснованого 1209 року в Італії Франциском Асізьким, автором «Гімну до Сонця».
Завданням ордену була боротьба з єретиками і проповідницька діяльність  ідеалів аскетизму та любові до ближнього. На чолі ордену стояв генерал.
   В 2012 році біля костелу францисканців, що знаходиться в центрі міста Виноградів, побудували капличку з 2 скульптурами монахів францисканців. Один з них, то Святий Франциск, що тримає в руках гроно винограду. Таке зображення символічне, бо саме францисканцям приписують традицію поширення виноробства в нашому краї.
   Монахи одягнені в традиційний одяг хабіт, підперезаний мотузкою та босі, що відповідає Ісусовому повчанню: «не беріть...взуття».
Валентина Горнецкі
Читайте також:

  • Станко, М. Пам’ятник Франциску Ассізському відкрили у райцентрі [Текст] / Маргарита Станко// Новини Виноградівщини. – 2013. – 12 січня. – С. 2 

Фонтан

Справжній символ міста Виноградів. Його як і скульптуру винороба знає майже кожен та асоціює з Севлюшем.
Збудований в стилі ренесанс. Фонтан має основу в формі восьмигранника. На деяких гранях вибито в камені коротку історичну довідку про місто. В центрі фонтану – дівчинка яка давить виноград, цілком типово для виноробського регіону,  маленькі бахуси (бог виноробства) ще більш підтверджують це.
Аналогічний фонтан в День Св. Іштвана (20 серпня), який вважається днем угорської державності, відкрили в м. Егер (Угорщина), як шана спільній та величній історії двох міст.
Вирощування винограду здавна було притаманне Закарпаттю. Вважається, що цю культуру сюди привезли римські легіонери, а він тут так прижився, що вже не одне століття є символом цього краю. Документально ж вперше слово «виноград» вживається в указі угорського короля Іштвана I, в 1104 році. Там зазначено, що жителі Севлюша (Виноградів) мають 1/10 врожаю, зокрема і винограду, віддавати церкві. Тай сама назва Севлюш, в перекладі з угорської, власне і означає виноградний.

Валентина Горнецькі

Немає коментарів:

Дописати коментар