17 березня 2022

Олесь Йосипович Бабій —


 український письменник та літературознавець, автор гімну ОУН «Зродились ми великої години». Доктор літературознавства. Писав під псевдонімом Хмелик. Народився 17 березня 1897 року у селі Середнє на Калущині. Закінчив школу у Войнилові, гімназію у Львові та Празький університет.  Був учасником Першої світової війни та Українських визвольних змагань, добровольцем УГА. Працював в редакції журналу «Наукова думка», є автором багатьох поетичних збірок, літературних досліджень, монографії.
У 1931-1935 роках Олесь Бабій був заарештований польською владою. У 1935 році переїхав у Чехословаччину, у 1939 повернувся у Польщу, в 1944 емігрував у Німеччину, а потім у США.
     Жив у Чикаго та викладав у місцевому університеті й в редакції українського журналу. Помер 2 березня 1975 року в Чикаго. Похований на тамтешньому цвинтарі святого Миколая.
Творчiсть письменника охоплює здебiльшого жанр поезiї, але писав вiн також мистецькою прозою оповiдання, повiстi та лiтературно-критичнi твори. У всiй творчостi Бабiя чiтко вирiзняються такi тематичнi цикли: визвольно-воєннi переживання, селянська праця, краса природи, а також особиста любовна та фiлософсько-рефлексiйна лiрика.
У середині 1919 вийшли друком перші твори Бабія (вірші). Серед них — поезія «На Київ!», створена під час наступу об’єднаних Наддніпрянської й Галицької українських армій. Восени того ж року її опубліковано в газеті «Стрілецька думка» (м. Старокостянтинів, тепер Хмельницька область). Текст покладено на мелодію маршу, увійшов до репертуару військових оркестрів.
У 1920–1930-х став найпопулярнішим поетом у Захiднiй Українi. Писав філософську та любовну лiрику, поеми, в яких змальовано визвольні змагання українського народу впродовж першої половини 20 ст., гостросюжетнi повiстi, оповiдання й нариси про атмосферу походів січових стрільців, ґрунтовні лiтературно-критичнi працi, спогади про сучасникiв. Написав вступне слово до львiвського видання поеми «Енеїда» І. Котляревського (1936), монографію про літературознавця М. Євшана, спогади про художника П. Ковжуна. Cпівробітник «Літературно-наукового вісника», часопису «Діло» та інших львівських видань.
Автор низки поетичних і прозових збірок, повістей, драматичних творів: книг «Ненависть і любов», «Шукаю людини» (обидві — 1921), «Поезії», «Прамати», «Під шум Прута», «Гнів» (усі — 1923), «Гуцульський курінь» (1927), «За щастя оманою», «Перехрестя» (обидві — 1930), «Перші стежі» (1931), «Остання офіра цісареві», «Пожнив’я» (обидві — 1937), «Дві сестри», «Останні» (обидві — 1938), «Світ і людина» (1947; 1969), «Жнива» (1946), «Повстанці» (1956), «Родинна тайна», «Воєнна любов», «Олена Степанівна» (усі — 1966), «Вибране» (1969), «Зродились ми великої години» (1997); літературознавчих праць про творчість М. Шашкевича, Ю. Федьковича, Б.-І. Антонича та інших.
Олесь Бабій є автором безсмертної патріотичної пісні «Зродились ми великої години» (музика О. Нижанківського) , який у 1932 р. був затверджений Проводом Українських Націоналістів  і став маршем українського війська.

МАРШ УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ

Зродились ми великої години
З пожеж війни і з полум’я вогнів,
Плекав нас біль по втраті України,
Кормив нас гніт і гнів на ворогів.

І ось ідемо в бою життєвому
Тверді, міцні, незламні, мов граніт,
Бо плач не дав свободи ще нікому,
А хто борець, той здобуває світ.

Не хочемо ні слави, ні заплати,
Заплатою нам розкіш боротьби,
Солодше нам у бою умирати,
Як жити в путах, мов німі раби.

Доволі нам руїни і незгоди,
Не сміє брат на брата йти у бій,
Під синьо-жовтим прапором свободи
З’єднаєм весь великий нарід свій.

Велику Правду, для усіх єдину,
Наш гордий клич народові несе:
Батьківщині будь вірний до загину,
Нам Україна вище понад все!

Веде нас в бій борців упавших слава,
Для нас закон найвищий та наказ -
Соборна Українська Держава -
Вільна, міцна, від Тиси по Кавказ!

Ініціаторами створення для українського війська стройової пісні на основі тексту Олеся Бабія стали українські музиканти Олег Скрипка (гурт «Воплі Відоплясова») та Іван Леньо («Kozak System»). До роботи над Маршем долучилися також Сашко Положинський, Тарас Чубай, Сергій Василюк та інші.
Уперше новий марш було представлено 13 березня 2017 року в Києво-Могилянські Академії, напередодні Дня українського добровольця. «Зродились ми великої години» виконали О. Скрипка та Ансамбль пісні й танцю ЗСУ. 5 грудня 2017 року було презентовано кліп, відзнятий у приміщенні київської Малої Опери.
24 серпня 2018 року Марш нової армії прозвучав у Києві на параді на Хрещатику до Дня незалежності. Пісня «Зродились ми великої години» набула офіційного статусу.

Детальніше про життя і творчість читайте за посиланнями:


Твори О. Бабія можна почитати перейшовши за посиланнями:







 

Немає коментарів:

Дописати коментар