05 квітня 2022

Сьогодні - 312 річниця знаменитого маніфесту нашої незалежності

 


 «Ця конституція, в якій гармонійно
поєднано інтереси гетьманату,
старшини як провідної верстви України,
та Запоріжжя, як її військової сили, була
в той же час маніфестом державної волі
української нації перед цілим
культурним світом. Гетьманування
Пилипа Орлика пройшло поза
Україною, але в боротьбі за її
незалежність».
Н. Полонська-Василенко

Перша українська Конституція була прийнята на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер 5 квітня 1710 року. Повна назва якої «Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою».

Вона вважається однією із перших конституцій у світі! Адже конституцію США було схвалено лише 1787 р., конституцію Франції та Польщі – 1791 р., конституцію Португалії – 1822 р., конституцію Австрійської імперії та Австро-Угорської монархії – 1848 р., конституцію Російської імперії – 1905 р.

Українська Конституція була складена давньоукраїнською мовою та латиною. Латиномовна копія Конституції Пилипа Орлика ХVIII ст. зберігається в Національному архіві Швеції. Реальної сили Конституція Пилипа Орлика так і не набула, оскільки складалася вона на чужині та її укладачі не мали змоги повернутися в країну. Але в історії вона залишилася як оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обґрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки.

Історичні факти, які корисно знати:

1. Проголосивши Україну незалежною республікою, Конституція Пилипа Орлика стала найвищим щаблем тогочасної політичної думки не тільки в Україні, а й взагалі у Європі, бо жодна з країн на той час не мала подібних документів.

2. Конституція значно обмежувала права гетьмана, передбачала створення представницького органу - Генеральної ради. У ній було закладено підвалини принципу поділу влади на виконавчу й судову гілки, впроваджувалася виборність посад. Такі особливості документа далекоглядно передбачали майбутні напрямки розвитку демократичних держав.

3. Військо Запорізьке – це не просто армія козаків. Це назва всього державного утворення, яке за міжнародним статусом та завданнями можна порівняти із лицарським орденом з похибкою на те що козаки мали значно більшу самобутність. Вони мали свою територію, фінансову систему, парламент, старшину, суд, закони та автономний статус.

4. Усе своє життя Пилип Орлик був справжнім борцем із корупцією — жорстко засуджував це явище та вважав його неприпустимим. 6 статей Конституції, написаної ним, присвячені саме боротьбі з корупцією.

5. Конституція Орлика, написана латиною, зберігається в Національному архіві Швеції. Документ староукраїнською зберігається в Москві.

6. Гетьман був дуже обізнаною людиною, окрім української мови, вільно володів польською, болгарською, арабською, шведською, німецькою, латинською та церковнослов’янською.

7. Пилип Орлик відмінно володів ораторським мистецтвом, мав талант до поезії, полюбляв літературу та філософію. Поетичний доробок Орлика теж по-справжньому вражає. Діяч залишив по собі такі книжки: «Прогностик щасливий», «Алкід Руський», «Гіппомен Сарматський» та безліч листів.

8. На честь Пилипа Орлика названо аеропорт у Франції (паризький аеропорт Орлі). За однією з версій така назва присвячена 300-річчю з моменту появи першої Конституції (першого нормативно-правового акту такого характеру у Європі).

9. За темпераментом Орлик був справжнім дипломатом. Він умів вправно вести переговори та світські бесіди. Окрім того, сучасники згадували його як людину врівноважену, спокійну та цілеспрямовану.

Пилип Орлик був людиною висококультурною, європейцем у повнім розумінні цього слова. Він належав до людей барокової доби, просякнутих глибокою релігійністю. Обставини життя примушували Пилипа Орлика до пошуку компромісів, що не завадило гетьману залишатися чесною і щирою, здатною до найбільших обмежень і самопосвяти людиною. Головною метою свого життя гетьман Пилип Орлик вбачав незалежність і єдність України, мир у державі.

 

Бібліографічний список

 Книжкові видання

Коляда, І. А. Пилип Орлик / І. А. Коляда, С.Ю. Коляда, О. Ю. Кирієнко; худож.-оформлювач Є. В. Вдовиченко. – Харків: Фоліо,2015. – 121 с.

Впродовж багатьох років ім'я Пилипа Орлика таврувалось як зрадника українського народу і пов'язувалось із постаттю І. Мазепи. В офіційній дореволюційній та радянській історичній літературі його згадували дуже мало. Ставши гетьманом, уклав зі старшиною і представниками запорожців угоду, яка дістала назву Пакти і конституція прав і вольностей Запорозького Війська, яку пізніше називали Конституція Пилипа Орлика та Бендерська Конституція . Документ складався зі вступу й 16 статей, у яких проголошувалася незалежність України від Московії та Речі Посполитої. Проголосивши Україну фактично незалежною республікою, Конституція Пилипа Орлика стала найвищим досягненням тогочасної політичної думки не тільки в Україні, а й у Європі.

Пилип Орлик // Шундря, Микола. Лицарі булави. Розповіді про українських гетьманів. / М. Шундря – К.: Велес, 2015. – С.157-166.

«Бути чи не бути», або Пригоди українського Дон-Кіхота (П. Орлик) // Журавльов Д. В. Усі гетьмани України / Д. В. Журавльов. – Київ: Гетьман, 2012. – С. 445 – 464.

Історія держави і права України: Підручник / за ред. А. С. Чайковського. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – С. 173 – 187.

Музиченко, П. Історія держави і права України: Навч. посіб. / П. Музиченко – К.: Знання. – С. 150.

Поет, воїн, дипломат (Пилип Орлик, 1710 - 1742 рр.) // Чухліб, Т. В. Гетьмани України: війна, політика, кохання / Т. В. Чухліб – К.: Арій, 2016. – С.425 - -447.

Крупницький, Б. Орлик Пилип (1672 – 1742) – гетьман Правобережної України (1710 – 1714), гетьман України в еміграції (1714 - 1742) / Б. Крупницький // Шаров І. Ф. 100 видатних імен України. – К.: Видавничий дім «Альтернативи», 1999. – С.293 – 297.

Яворівський, Д. І. Історія запорізьких козаків / Д. І. Яворівський ; пер. З рос., покажчик І. І. Сварника; упоряд. іл. О. М. Апанович; худож. Е.Є. Дацюк, В. М. Дозорець. – Львів: Світ, 1992. – С.321 – 331.

Періодичні видання

Лавренюк С. Зайдено україномовну копію Конституції Пилипа Орлика / С. Лавренюк // Голос України. – 2009. – 27 черв. – С. 5.

 Чайка І. Конституція Орлика – візитка України/ І.Чайка//Новини Виноградівщини . – 2005 .- 5 квітня.- с.1,2

Шпак В. Пилип Орлик – український Вашингтон / В. Шпак // Урядовий кур’єр. – 2009. – 27 черв. (№ 114). – С. 8.

Інтернет-ресурси

 Конституція Пилипа Орлика – перша конституціяу світі

Конституція Пилипа Орлика

Перша Конституція України гетьмана Пилипа Орлика (1710 р.)

"Конституція Пилипа Орлика" вперше в Україні: що треба знати

Цікаві факти про Пилипа Орлика та його Конституцію

«5 квітня 1710 р. була прийнята першаКонституція Пилипа Орлика, і тим започаткований процес творення Конституції вУкраїні», - Андрій Парубій

До 300-ї річниці Конституції Пилипа Орлика

Філософсько-правова рефлексія Конституції Пилипа Орлика як феномену європейського права

 

Немає коментарів:

Дописати коментар