03 липня 2023

3 липня святкуємо 140 день народження одного з найвизначніших письменників ХХ століття - Франца Кафки

 

Цифра 3 стала символічною у житті Франца. Він народився 3 липня 1883 року, а помер 3 червня 1924 року. Часто говорив і писав, що не доживе до 40 років, але помер напередодні свого 41 дня народження.

Юрист, що ненавидів роботу, внук м’ясника, який любив овочі, кількаразовий наречений та душа компанії — факти із життя літератора, що змушують переглянути розуміння його творчості.

Коли Кафка написав ряд творів він не наважувався віддавати їх до друку, так як вважав себе бездарем. Всі рукописи письменника збирав його друг Макс Брод. Останній довго умовляв Франца опублікувати його роботи і через якийсь час домігся своєї мети.

За своє життя опублікував лише кілька оповідань. У 1913 р був виданий збірник «Споглядання». Літературознавці відгукнулися про Франца як про новатора, проте сам він критично ставився до своєї творчості. За життя Кафки були надруковані ще 3 збірки: «Сільський лікар», «Кари» і «Голодар».

Перед смертю Кафка віддав всі свої ще невидані твори Максу Броду і клятвено попросив все спалити. На цих сторінках відображені страхи, фобії письменника і спроби впоратися з почуттями, які його мучили. Брод прохання не тільки не виконав, але і всіляко сприяв публікації спадщини Франца Кафки та його просуванню. Велика частина творів Кафки, таким чином, була видана вже після смерті автора. Сьогодні в Празі є Будинок-музей Кафки, де зібрані всі його твори. А у дворі встановлений пам'ятник.

Кафка дуже вміло володів пером, і всі слова складалися в цікаві повісті. Його твори наповнені темрявою, холодом, пронизані абсурдом і страхом перед світом. Вивчаючи біографію Кафки, можна зрозуміти, як в його голові народжувалися всі ці неймовірні, але лякаючи і безвихідні світи.

Найвідоміші твори включають:


1. «Перевтілення», або «Перетворення» – повість про людину, яка прокидається, перетворена на гігантську комаху.


2. «Процес» – роман, який розповідає про персонажа, який потрапив у загадкову правову систему.


3. «Замок» – роман, який описує марні спроби головного героя отримати доступ до далекого Замку. Головна тема роману – безпорадність та ізоляція індивіда перед абсурдною та бюрократичною машиною. Життя героя зображається в постійному стані очікування, боротьби з невизначеністю та відчаюванням. Замок сам по собі символізує владу, авторитет.

4. У незавершеному романі «Америка» Кафка вперше використовує свій коронний літературний прийом: зображення реальності без будь-якого авторського коментаря, через свідомість персонажа. Це захоплива розповідь про 16-річного хлопця на ім’я Карл, вихідця з Німеччини, який шукає свій дім, роботу та й взагалі своє місце під сонцем — в Америці…

У житті Кафки було багато проблем, як зовнішніх, так і внутрішніх. Він був дуже хворий величезною кількістю захворювань. Були складні стосунки з батьком. Так і не вдалося створити сім’ю, не дивлячись на те, що жінки в житті  були. Все це відбилося в світогляді письменника, і в його складних, абсурдних і часом страшенно-прекрасних, шокуючих творах. В яких філософія втрачається в абсурді, а реальність занадто тісно переплетена з вимислом.


Немає коментарів:

Дописати коментар