06 травня 2022

Напередодні Дня пам’яті та примирення

на площі  біля пам’ятника виноробу  бібліотекарі Виноградівської міської бібліотеки-філії № 3 розгорнули літню читальну залу під гаслом:

«Пам’ятаймо тих, хто боровся за Україну тоді!

Шануймо тих, хто воює за неї сьогодні!»

До уваги жителів та гостей  міста  бібліотекарі підготували книжкову виставку, на якій представлено історичні видання, що неупереджено висвітлюють складні сторінки подій Другої світової війни, розкривають роль та внесок України у перемогу та вшановують пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом. Поки батьки знайомилися з літературою, діти розкрашували патріотичні малюнки.

Символом пам’яті про жертви Другої світової війни в світі, а з 2014 року в Україні, є червоний мак. Дизайн розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України. Автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з другого – кривавий слід від кулі. Поруч із квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни – 1939–1945 – та гасло “Пам’ятаємо. Перемагаємо”. 

В українській міфології мак має дуже багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті. Ця квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби: “Ой, з могили видно всі долини, – сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке – як мак процвітає…”.У відомій пісні “Ой, ти, Морозенку, славний козаче”, мак згадується поруч зі смертю козака: “…Обступили Морозенка турецькії війська. По тім боці запорожці покопали шанці; Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці. Ой, недаром ранесенько той мак розпускався, – Ой, уже наш Морозенко в неволю попався…” Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.

З народної творчості мак у такому символічному значенні перейшов у художню літературу. В Івана Франка: “Гей, Січ іде, красен мак цвіте! Кому прикре наше діло, Нам воно святе”. Легенду про мак обробив і Михайло Стельмах у творі “У долині мак цвіте”: “…Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло…” Одна із героїнь роману Олеся Гончара “Прапороносці” гине в долині червоних маків.

Саме тому, бібліотекарями та ініціативною групою користувачів було власноруч виготовлено символ пам’яті – маки. Кожен бажаючий мав можливість придбати квітку пам’яті,  тим самим віддавши шану героям і пам’ять усім жертвам війни.

 Зібрані кошти були передані на потреби військових.









 

Немає коментарів:

Дописати коментар