30 листопада 2023

Світ очима ромського письменника

Микола Бурмек-Дюрі - перший ромський літератор на Закарпатті, який почав писати українською мовою про життя   та традиції своєї громади. Пише вірші, романи, оповідання й казки про життя ромів. Світ побачили вже кілька його видань, а письменник та драматург Олександр Гаврош створив на основі його творів моноп’єсу.

Вистава “Чіріклі” – це історія-сповідь ромської матері, яка зіштовхнулась із несправедливістю в сучасному суспільстві. Однак, будучи сповненою любові до свого сина, вона ділиться своїми переживаннями за його долю.

 У 2020 році Микола Бурмек-Дюрі став лавреатом   Міжнародної літературної  премії імені Олеся Ульяненка за книжку «Щоденник молодого рома-мандрівника», а 3 серпня 2022 року письменник отримав стипендію програми Українського ПЕН  для написання нового роману.

Ознайомитись з творами     Миколи  Бурмек-Дюрі   можна  на абонементі  краєзнавчого  відділу  міської бібліотеки - філії №3


Бурмек-Дюрі,  Микола Миколайович. Щоденник молодого рома-мандрівника: Роман / Микола Миколайович Бурмек-Дюрі; передм. В. Горвата. – Ужгород: Ґражда, 2018. – 192 с.

Пропоноване видання дарує читачеві унікальну нагоду побачити наш звичний світ очима рома, молодого ромського письменника Миколи Бурмека-Дюрія. Циганське око гостре, прозірливе як промінь лазера. Про це ми зазвичай здогадуємося, але майже нічого не знаємо. Світ ромів поки що залишається віддаленим, відокремленим завдяки традиціям неповторності, а скоріше – інакшості особливої ромської культури, яка у фізичному розумінні знаходиться буквально поряд – представників цієї народності зустрічаємо щодня і скрізь на вулицях закарпатських міст. Перевага прози Миколи Бурмека-Дюрія в тому, що вона йде не від книжок, а виключно від традицій ромської культури, ромського бачення життя. Це література, яка знайде свого читача. 

Бурмек-Дюрі,  Микола Миколайович. Мама казали правду: Оповідання, етюди, щоденник / Микола Миколайович Бурмек-Дюрі; передм. Є. Навроцької. - Ужгород: Гражда, 2018. – 164 с.

У цій книжці автор  описує життя ромської громади, розповідає про свою матір, про те, як тяжко у дитячому віці переживав розлучення батьків. Мета книги, за словами автора, – показати, що роми поважають старше покоління, виховують дітей, будують оселі, працюють, як і всі українці.

Книга побачила світ у видавництві «Гражда». Фінансово підтримала  видання Ромська програмна ініціатива «Рома України» від Міжнародного фонду «Відродження».


Бурмек-Дюрі,  Микола Миколайович. Гонір дикої троянди: Поезія та проза / Микола Миколайович Бурмек-Дюрі; передм. Марії Конкіної. – Ужгород: Ґражда, 2019. – 216 с.: іл.

Ця книжка Миколи Бурмека-Дюрі вирізняється насамперед тим, що великий блок у ній складає поезія.

Проза ж демонструє значний поступ автора в гармонізації теми і її художнього вирішення. Це промовляє про позитивний письменницький досвід й невипадковість його праці в царині слова.

Видання здійснене за фінансового сприяння Міжнародного фонду «Відродження».

Немає коментарів:

Дописати коментар