Куліш є автором першої фонетичної абетки для української мови. Її іноді ще називають “кулішівкою”. Цією абеткою, зокрема, надруковано його збірник у двох томах “Записки о Южной Руси” (1856-1857).
Варто зазначити, що в 1861 році в петербурзькому науково-літературному щомісячнику “Основа” “кулішівкою”, а не російською транслітерацією, був надрукований “Кобзар” Тараса Шевченка.
“Кулішівку” заборонили в 1876 році, після виходу Емського указу (розпорядження російського імператора Олександра II, спрямованого на витіснення української мови з культурної сфери). Пізніше абетка зазнала певних змін і стала основою сучасного українського правопису.
“Граматка” Пантелеймона Куліша – перший україномовний буквар, виданий у 1857 році.
Пантелеймон Куліш є також автором першого українського історичного роману “Чорна рада”, присвяченого боротьбі за гетьманування незабаром по смерті Богдана Хмельницького. Над цим твором він працював 14 років. Роман був повністю виданий у 1857 році.
Мав псевдоніми Панько Куліш та “Николай М.”
Крім того, Куліш здійснив перший повний переклад Біблії українською мовою з мов оригіналу.
Перекладав Біблію 25 років, а коли рукопис згорів, дружина вмовила розпочати роботу заново, закінчив переклад вчений-фізик Іван Пулюй(останньому належить переклад Псалтиря), який добре знав богослов’я. На момент смерті Куліша неперекладеними залишалися лише невеликі уривки Старого Завіту, які згодом допоміг завершити перекладати письменник Іван Нечуй-Левицький. Переклад побачив світ у січні 1903 року у Лондоні.
Цікаві факти
• Тарас Шевченко був на весіллі Куліша боярином, або як зараз кажуть – свідком;
• на Полтавщині познайомився з Миколою Гоголем;
• його дружина була письменницею, творила під такими псевдонімами: Ганна Барвінок, А. Нечуй-Вітер;
• був арештований і ув’язнений через участь у Кирило-Мефодіївському братстві, а також за думки про “ймовірність окремої держави як Україна і написання двозначних творів щодо цієї теми”;
• жив у Санкт-Петербурзі і в Москві, хотів придбати хутір на Полтавщині, помер у Чернігівській області на власному хуторі в Мотронівці, також довгий час був у засланні в Тулі;
• за приблизними підрахунками, Кулішів доробок мав би становити близько 40 великих томів. Натомість найповніше видання його поезій було здійснено ще 1908 року. Найвагоміша історична праця Куліша ‒ тритомна «История воссоединения Руси» – значно перероблена й доведена до семи томів, досі залишається в рукопису.
Шановні користувачі! Нагадаємо, що до 14 вересня триває виставка до ювілею П. Куліша в міській бібліотеці- філії №3 м. Виноградів, яка з великим задоволенням надасть можливість докладніше познайомитись з віхами життя і творчості видатного українського письменника та прочитати твори Пантелеймона Куліша.
Немає коментарів:
Дописати коментар