17 травня 2020

Таке не повинно повторитися. Третя неділя травня - День пам’яті жертв політичних репресій.


Цей день започаткований указом Президента України у 2007 році задля гідного вшанування гіркої долі репресованих, привернення уваги суспільства до трагічних сторінок в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.
Великий терор – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.
19 травня 1938 року була найкривавіша ніч у Києві – у в’язницях НКВД було розстріляно 563 людини. Розстріли, як правило, проводилися на подвір’ях в’язниць, у підвалах НКВД або безпосередньо перед похованням.
Офіційно початком Великого терору став оперативний наказ НКВД СРСР № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів» від 30 липня 1937 р., затверджений політбюро ЦК ВКП(б) 31 липня 1937 р. Проте наявні документи НКВД (накази, листування, телеграфи) свідчать, що масові репресії готувалися заздалегідь, а наказом їх лише формалізували.
За період Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів (інші заходи покарання охоплювали менше 1 %, звільнено було тільки 0,3 %).
Биківнянське поховання жертв сталінських репресій є одним із найбільших на території України. Вже встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян.
Інші місця масових поховань жертв Великого терору політичних репресій 1937–1938 рр.
Серед інших місць масових поховань жертв Великого терору масових політичних репресій 1937-1938 рр.:
- Рутченкове поле (Донецьк);
- район Парку культури і відпочинку (Вінниця);
- П'ятихатки (Харків);
- католицьке кладовище (Умань);
- єврейське кладовище (Черкаси);
- с. Халявин (Чернігівщина);
- Друге християнське кладовище (Одеса);
- 9-й км Запорізького шосе (Дніпро).
У Західній Україні після 1939 року також з'явилися місця масових поховань, зокрема урочище Дем'янів лаз (Івано-Франківськ), урочище Саліна (Львівська область), тюрма на Лонцького (Львів).
Мільйони безвинних людей – інтелігенцію та трудову еліту нашого  народу – було знищено чи приречено на муки та голодну смерть у таборах, заслано в далекі безлюдні землі.
Всупереч нелюдським знущанням та величезним втратам, український народ зміг вистояти та здобути омріяну поколіннями незалежність. Та відгомін тоталітарного минулого знову нагадує про себе кривавими подіями на сході України.
Наш священний обов’язок – навіки зберегти в пам’яті народу ті трагічні сторінки історії та ніколи не допустити їх повторення.
Детальніше в інформаційних матеріалах на сайті Українського інституту національної пам’яті.

До уваги користувачів наша бібліотека пропонує книжкову виставку «День пам’яті жертв політичних репресій».   Пропонована література містить об'єктивну інформацію про злочини, здійснені у XX столітті комуністичним тоталітарним режимом на території України.



Немає коментарів:

Дописати коментар